Jak se děti v New Yorku učí zahradničit

Vědět, jak se pěstuje jídlo, které jím, a případně si ho umět sama vypěstovat, to mi připadá jako základní lidská dovednost. Každý by to měl znát alespoň teoreticky, ale velkou výhodou nejen v dobách nedostatku se může jevit i praktická znalost. Nechci v žádném případě malovat čerta na zeď, ale mohlo by se to jednou stát velmi potřebným….

U nás se ještě sem tam vyskytuje polovyhynulý školní předmět POZEMKY, který většinou spočívá v tom, že se třídě osmáků rozdají hrábě a jde se hrabat školní pozemek. Připadá mi to lehce ustřelené a nejsem si úplně jistá, zda-li toto probudí lásku k pěstitelství v srci puberťákově.

V dubnu jsme se s Martinem vydali do metropole všech metropolí, New York City. Na naší mapce zastávek však nebyly světla výkladních skříní, ani věhlasné filmové lokace, dokonce ani Socha svobody. Celé to byl výlet do zahrádkářských kolonií budoucnosti.

I takto může vypadat městské zahradničení. (Square Roots Farm)

V New Yorku se přesně děje to, že zatímco malá skupina obyvatel bohatne, čím dál větší skupina chudne a ocitá se v existenčních problémech. Je to ve skratce způsobeno rychlým růstem cen nemovitostí a pronájmů a naopak pomalejším růstem mezd.

V rodinném rozpočtu je pak jedna z prvních položek, ve které se škrtá, jídlo. Kupují se nekvalitní a nutričně ne příliš hodnotné potraviny, které jsou zpravidla i levnější než čerstvá zelenina.

Existence komunitních zahrad a různých organizací se pak stávají záchranným kruhem až desetitisíců rodin. Čerstvá zelenina ze zahrádky může výrazně odlehčit rodinnému rozpočtu. Poplatky za záhon na některých komunitních zahradách jsou symbolické, často nižší, než třeba v Praze. Zdá se, že i newyorská radnice si je toho vědoma a komunitní zahradnictví především ve vyloučených lokalitách podporuje.

Komunitní zahrada v New Yorku tedy není vrtoch místních hipsterů, ale návrat k bazálním dovednostem, které si lidé předávali už od počátku naší společnosti. Je to nástroj budování komunity i vysvobození z hladovění.

Komunitní zahrada – místo potkávání, ozelenění místa, a taky neotřelých designů

V New Yorku existují ukázkové vzdělávací zahrady, na které jezdí školní kolektivy, aby se prakticky naučili, jak vysévat, pěstovat a sklízet zeleninu, k čemu jsou včely a jak se vyrábí jejich med. Není to tak, že by se ve dvojstupu přišli podívat, mlčky civěli na přednášejícího a zase odešli. Děti zde aktivně participují na chodu zahrady. Vždy je tam nějaká činnost, se kterou mohou pomáhat a vždy je tam také něco k ochutnání (nebo očichání). V některých zahradách se zázemím si pak děti například samy připravují chutnou svačinku.

Zahradnice v The Battery Farm

Na samotném cípu dolního Manhattanu, jen co bys z Wall Street kamenem dohodil, hned vedle nekončící fronty na trajekt k soše Svobody jsme na jednu takovou vzdělávací zahradu natrefili. Zahrada se teprve probouzela ze zimního spánku. Povídali jsme si s místní zahradnicí Annie a byli jsme dost nadšení z toho, jak zahrádka funguje. Annie souhlasila s krátkým rozhovorem, který si můžete pustit tady:

 

Všechny naše poznatky z výletu do New Yorku najdete přehledně sepsané v Průvodci líného zahradníka po New Yorku.

Pokud Vás zajímají ukázkové vzdělávací zahrady, využijte teď možnosti stáhnout si několik prvních stran zdarma, kde právě o nich píšu (tlačítko najdete úplně dole na této stránce). Dozvíte se taky něco z historie komunitních zahrad, nebo třeba několik praktických informací k cestě.

Tenhle eBook jsem zpracovávala několik měsíců a podklady pro něj shromažďovala několik let, proto mám teď velkou radost, že vám ho můžu konečně nabídnout. Určitě neváhejte a stahujte.

Přeji příjemné čtení.  Aňa

Jsme vášniví sběrači jedlých rostlin, ze kterých nejraději vaříme. Máme rádi čerstvé jídlo a inspirujeme druhé, aby pěstovali jedlé rostliny na svých zahradách, balkónech, parapetech, ale i v městských ulicích. Milujeme nové chutě a vyhledáváme je všude na našich cestách. Jsme autoři e-booku Divoká kuchařka>> a nadšení propagátoři líného zahradnictví.
Komentáře