Rebarbora pro Barboru

My staří anglofilové známe rebarboru velmi důvěrně. Velká Británie byla asi do 60.let minulého století hlavním vývozcem a rebarbora tvořila pevný základ každé britské zahrádky.

I naše babičky rebarboru znaly.

A není divu.

Rebarbora neboli reveň patří mezi první jarní zeleninu a tudíž i první zdroje vitamínů. Je to rostlina, u které rozhodně platí „za málo práce hodně muziky“. Péče o ni se rovná občasnému přihnojení třeba kompostem, nic víc. Pěstujeme ji v humózní lehké půdě, na slunci, nebo klidně ve stínu ovocných stromů. Listy podobné lopuchům vyráží v březnu až dubnu a už od dubna zhruba do konce června se dá rebarbora sklízet. Děje se to tak, že odtrháváme jednotlivé řapíky, ovšem samotné listy se odřezávají – konzumuje se jen stonek! Listová čepel obsahuje jedovaté látky. Pokud rostlina vyhání do květu, květenství vylamujeme, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

rebarbora

Řapíky je vždy nutné tepelně upravit – a taky přisladit, protože přirozeně je rebarbora dost kyselá. To je právě na ní tak sexy. Když si uděláte rebarborový moučník, nebo kompot, nebo cokoli jiného, vždycky nejdřív pocítíte sladkost (protože rebarboru např. osmahnete s cukrem), ale pak stejně přijde kyselý „ocas“, který vám rozhodně nenechá pusu slepenou 🙂

 

Pro anglofily je tu jeden recept za všechny – Rhubarb crumble.

 

Tento recept bych taky ráda věnovala mojí kamarádce Báře s takovým divným příjmením, která čeká miminko a nějaké vitamíny se jí myslím šiknou! Rebarbora je prý v těhotenství prospěšná, především ten vitamín C – působí blahodárně na elasticitu pokožky – a křemík – ten zase pomůže zubům, kostem a vlasům. Co vám budu povídat, prostě zázrak!

 

Aňa

Jsme vášniví sběrači jedlých rostlin, ze kterých nejraději vaříme. Máme rádi čerstvé jídlo a inspirujeme druhé, aby pěstovali jedlé rostliny na svých zahradách, balkónech, parapetech, ale i v městských ulicích. Milujeme nové chutě a vyhledáváme je všude na našich cestách. Jsme autoři e-booku Divoká kuchařka>> a nadšení propagátoři líného zahradnictví.
Komentáře