Pěstujeme afrodiziaka

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

                               K.H.Mácha

Blog Mrkwa je o jídle a o zahradě, o tom, jak si vypěstovat jídlo a jak ho co nejchutněji upravit.

Dneska ale začíná květen, lásky čas, a to je určitě lepší, než třeba duben, že?

Že láska prochází žaludkem, je mi už teďka jasný, protože například minulý týden mi bylo dost zle. Bolest v krku, klouby, svaly, zimnice, atd. Říkala jsem si, že to jeden den překlepu a kdyžtak půjdu pak druhý den k doktorce. Ráno jsem se probudila ve stejném stavu, JENOMŽE! Martin mi jen tak mezi tím, než probudil a vypravil děti, připravil exklusivní snídani. Vychutnávala jsem si ji ještě čtvrt hodiny poté, co se za rodinou zaklaply dveře.

Odešla jsem do práce uzdravená.

Což mě oslím můstkem přivedlo na nápad napsat o rostlinkách, které mají pověst afrodiziak, nebo zkrátka nějak pomáhají správné funkci našich drahých pohlavních orgánů, a přitom si je můžeme vypěstovat na zahrádce, případně za oknem. Nejdřív mi to přišlo trochu divné, o tom psát, copak jsme Blesk, nebo Žena a život? Ale ty rostliny, které jsem vybrala, mají celkově blahodárné účinky na náš organismus a daly by se považovat za malý zázrak.

celer

Celer – zahrádkářská klasika, o které je rovněž známo, že zvyšuje mužskou potenci. Na rozdíl od Viagry však celer nefunguje okamžitě po pozření bulvy. Je proto dobré zařazovat jej do jídelníčku pravidelně (samozřejmě syrový je nejlepší – využijeme ho např. v pomazánkách nebo smoothie). Působí taky jako antibiotikum a celkově posiluje naší imunitu, takže tím rozhodně neprohloupíme. Sazeničky celeru (bulvového i řapíkatého) je třeba předpěstovat už v únoru, nebo březnu. Na záhon půjdou po třech zmrzlých.

česnek

Česnek – další „lék na všechno“. Silné přírodní antibiotikum, pomáhá snižovat krevní tlak a prokrvuje celé tělo, včetně intimních partií. Rozdíl mezi naším „českým“ česnekem a čínským česnekem ze supermarketů nemusím snad zdůrazňovat. Pěstujte česnek! Jednotlivé stroužky zasaďte na podzim do hloubky zhruba jednoho stroužku a pokud máte na jaře roupy, můžete ho trochu okopat. Pokud nemáte vlastní zahradu, zkuste si na podzim píchnout česnek do truhlíku mezi kytky, nebo jinou zeleninu. Až se začne vytvářet pokroucený stvol s květem, všechny ostříháme a uděláme si z nich třeba pesto. Necháme jen jeden, který když se napřímí, nám ukáže, že je čas vytáhnout česnek ze země. Česnek je velmi prospěšný ve smíšených kulturách (když pěstujete na jednom místě více druhů zeleniny). Mírní výskyt plísní nebo mšic. Skvělé je sázet česnek mezi jahody – které jsou také často spojovány s afrodiziakálními účinky. To nevymyslíš….

 

chrest

Chřest – jarní zelenina, která nezanechá chladným nikoho. V jednom malinkém výhonku se ukrývá síla celé rostliny. Osobně mám velkou radost, že se chřest vrací na české zahrádky. U chřestu je nejvíc znát doba od sklizně do spotřeby. Nejlepší je logicky ten, který můžeme sníst ještě ten den, který jsme ho utrhli. Pěstování ze semínka je lehce opruz – než si budete moci pochutnat na lahodných prýtech, uplynou tři roky. Vyplatí se proto sehnat si kvalitní sazenice – osobně doporučuji jarní nebo podzimní prodej sazenic v Planta Naturalis v Markvarticích. Chřestu dopřejte humózní půdu.

 

maca

 

Maca – u nás novější záležitost. „Rostlina lásky“ dávných Inků. Pomáhá při mužské impotenci nebo ženské frigiditě, zvyšuje libido, lék proti impotenci a pozor, pomáhá léčit neplodnost (zvyšuje rychlost spermií). Zaujalo mě taky, že podporuje růst svalové hmoty na úkor tuků a sportovci ji používají jako přírodní anabolikum. Pěstuje se jako dvouletka, u nás je lepší ji přezimovat ve sklepě. Konzumuje se kořen – podobný jako řepa. Sazenice seženete třeba v Zahradnictví Krulichovi.

 

kotvičník

 

Kotvičník zemní – velký hit, opravdová přírodní viagra. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu, u žen hladinu estrogenů. Pomáhá ženám v menopauze. Ale tím výčet zdaleka nekončí. Je to „lék na všechno“ a určitě stojí za to ho mít na zahrádce. Můžete si je buď předpěstovat ze semínka (vypadají krásně, ale jsou strašně pichlavé), nebo si koupit sazenice. Obé například na Kotvičníkové farmě.

 

klanopraška

Klanopraška čínská – neboli Schizandra, taktéž zvaná „ovoce pěti chutí“. Zesiluje erekci, zvyšuje množství pohlavních tekutin, dodává energii a pomáhá při stresu. Tato zajímavá liána je plně mrazuvzdorná a je k mání poměrně běžně ve větších zahradnictvích. Na webu např. Zahradnictví KRUH. Je lepší vysazovat více než jednu rostlinu. Volíme světlé stanoviště.

 

ginkgo

Ginkgo biloba – známe ho především jako lék na zlepšení paměti a koncentrace. Blahodárně však působí na mužské pohlavní ústrojí a celkově pomáhá prokrvit tělo. Ginkgo alias jinan dvoulaločný je živoucí fosílie, protože tento strom je jediným zástupcem čeledi Ginkoales, která tu je už 3 miliony let. Tento mohutný strom není náročný na pěstování (potřebuje ale prostor) a díky své odolnosti vůči znečištění ovzduší je oblíbenou dřevinou v městských parcích. I tam se dá nasbírat list, který můžete sušený konzumovat ve formě čaje.

Jsme vášniví sběrači jedlých rostlin, ze kterých nejraději vaříme. Máme rádi čerstvé jídlo a inspirujeme druhé, aby pěstovali jedlé rostliny na svých zahradách, balkónech, parapetech, ale i v městských ulicích. Milujeme nové chutě a vyhledáváme je všude na našich cestách. Jsme autoři e-booku Divoká kuchařka>> a nadšení propagátoři líného zahradnictví.
Komentáře