Co dělat v zimě, když zahrada spí

Zima je pro Líné zahradníky asi nejpříznačnější období. Je pravda, že v zimě nemusíte na zahradě dělat vůbec nic! Jeďte na měsíc na hory a zahrada si toho ani nevšimne.

Prozíravý líný zahradník však může sem tam (kdy se mu to hodí) provozovat zahradničení, aniž by se sedřel, a přitom ušetří spoustu energie v nadcházející sezóně.

Tak především je dobré zahradu pozorovat. To má přímo katalytické účinky oběma směry. Zimní zahrada je plná klidu a ticha a tudíž ideální prostor ke kontemplaci.

zimní zahrada

Při procházce zimní zahradou jistě přijdete na to, co byste chtěli vylepšit a kam co na jaře zasít. Je dobré si všímat, kde se drží sníh nejdéle – to budou nejchladnější místa pozemku a tam bych rozhodně nesázela teplomilné druhy.

Také je dobré si všímat, kteří ptáci létají k nám na zahradu a připravit jim nejen něco na sezobnutí, ale třeba taky budku, a pozvat k nám opeřence na trvalo. Spousta ptáků se živí škodlivým hmyzem, takže jejich pobyt u nás nám ušetří energii při boji se škůdci.

V zimě můžete taky naplánovat drobné stavby na pozemku a pokud to počasí dovolí, netřeba otálet s realizací. Pro letošek mám v plánu kombinovaný kurník se skleníkem. O svých úspěších Vás budu neprodleně informovat :).

Zima je skvělý čas na to opatřit nějaké kvalitní osivo na nadcházející sezónu. A pokud už si semenaříte vlastní semínka, tak třeba jen doplnit arsenál.

U semínek bych se chtěla chvíli zastavit a stručně rozebrat, jaké jsou možnosti. A budu upřímná, ne moc velké.

Osobně považuji za důležité sít nehybridní osivo – tak, abych si mohla semínka z rostliny uchovat, zasít příští rok a vyhnout se tak každoročním masivním nákupům nových semínek (semínka z hybridních rostlin si nezachovávají vlastnosti matečné rostliny a ztrácí tak význam tato semínka sít). Pokud si nasemenařím vlastní semínka a budu vybírat ty z nejlepších a nejrannějších plodů, vyselektuji si tak postupně odrůdu, které se bude dařit právě na mé zahradě.

U plodové zeleniny preferuji odolné a co nejrannější odrůdy, abych mohla sklízet úrodu co nejdřív a po co nejdelší dobu. Čekat na první rajče do září už se mi fakt nechce.

Dobrá zpráva je, že takové odrůdy existují. Špatná, že se hůř shání. U nás je poněkud nepřejícná legislativa, která téměř znemožňuje prodej vlastního osiva. Všechno prodejní osivo musí být certifikované, což může pro jednu odrůdu stát i několik desítek tisíc. Množství kulturních odrůd tak za posledních několik desetiletí rapidně kleslo, což je nepochybně velká škoda.

Naštěstí vzniklo několik iniciativ, které se snaží o zachování starých odrůd. Tam se dají semínka punkovým způsobem pořídit.

U nás je to především gengel.cz. Při pořízení semínek u Gengelu platí závazek, že rostliny vypěstujete, nasemenaříte a množství semen zase vrátíte do Gengelu – tak, aby došlo k dalšímu šíření odrůd.

Další milou iniciativou je projekt Semínkovna. Prostor, kde lidé bezplatně sdílejí semínka. Vznikají na veřejně přístupných místech po celé republice. Toto má velkou výhodu v tom, že se dostanete k osivu, které funguje právě ve Vašem regionu. U nás v Poličce jsme už semínkovnu založili, pokud jste z nedaleka, přijďte si nabídnout do Městské knihovny.

Sem tam se konají také různé semínkové burzy, ale o těch moc nevím.

Dobrý zdroj kvalitního osiva je taky Planta Naturalis, prodávají především luční osivo. Na jaře a na podzim vždy v pátek a v sobotu prodávají taky zapěstované rostlinky z pole.

Jeden z mála lidí, kteří se dali cestou legálního semenaření k prodeji, je Marek Kvapil. Věnuje se semenaření už dlouho a jeho katalog neprůmyslových odrůd se stále rozšiřuje. Moc mu držíme palce.

Pokud jste opravdoví semínkoví fajnšmekři, nebo chcete jen vyzkoušet něco nového, můžete zabrousit na zahraniční weby a pořídit nějaké to semeno tam.

BESeeds

Tady je několik tipů:

Brown Envelope Seeds z Irska mají nepřeberné množství odrůd, jsou u nich i návody, jak rostliny semenařit, a expedují i do zahraničí. Domů mi přišla krásná malá krabička s hnědými pytlíčky se semínky. Poštovné jen 2.50EUR, radost nezdolná!

BES zásilka

Real Seeds Company z Britských ostrovů nabízí také nádherné záležitosti, jen neexpedují do zahraničí, takže je třeba zmermomocnit známé, kteří pobývají v Británii.

Pokud chcete zkusit nějaké opravdu netradiční druhy, zkuste francouzskou AlsaGarden. Nemají nic společného s vtíravým prodejcem elektroniky a nabízejí spoustu původně divoce rostoucích druhů, které nejen že jsou jedlé, ale pravidelně se objevují na talířích nejvěhlasnějších restaurací.

Alsagarden

 

No a když si opatříte semínka, nezbývá než pomalu začít sít a předpěstovávat sazenice. Letos se na to opravdu těším!!!!

Hodně úspěchů všem přeje tým Mrkwy!!!

Jsme vášniví sběrači jedlých rostlin, ze kterých nejraději vaříme. Máme rádi čerstvé jídlo a inspirujeme druhé, aby pěstovali jedlé rostliny na svých zahradách, balkónech, parapetech, ale i v městských ulicích. Milujeme nové chutě a vyhledáváme je všude na našich cestách. Jsme autoři e-booku Divoká kuchařka>> a nadšení propagátoři líného zahradnictví.
Komentáře